niepodleglosci

KTM Korbowód

20 czerwca 2024
Na naszym profilu na Facebooku prezentujemy zdjęcia podsumowujące Rajd Szlakiem Drewnianych Kościołów Puszczy Zielonka, który został zorganizowany przez Klub Turystyki Motorowej "Korbowód" z naszego Oddziału. Impreza odbyła się w trzech etapach. Jej celem było m.in. upowszechnienie turystyki motorowej, poznanie drewnianych kościołów w Puszczy Zielonce oraz obiektów przyrodniczych, a także aktywny wypoczynek.


Szefowie Klubu Turystyki Motorowej "Korbowód", działającego w strukturach naszego Oddziału, zorganizowali trzyetapową imprezę mającą na celu zapoznanie jej uczestników z niezwykłym skarbem, jaki mamy "tuż pod nosem", zaledwie do kilkudziesięciu kilometrów od Swarzędza. Mowa o "Szlaku kościołów drewnianych Puszczy Zielonka". Szlak ten obejmuje dwanaście kościołów, liczących po kilkaset lat; każdy z niezwykle ciekawą historią, każdy z licznymi zabytkami sztuki sakralnej. Łączy je niewątpliwie jedno - niepowtarzalny urok i atmosfera, której trudno by szukać w większości współcześnie budowanych kościołów (zdaniem autora notatki wiele z nich to pomniki złego gustu i architektoniczne potworki). Organizatorzy podzielili trasę na trzy części, dzięki czemu uczestnicy rajdu mieli możliwość niespiesznego zapoznawania się ze zwiedzanymi obiektami. Dwa etapy odbyły się w roku 2023 (Długa Goślina, Skoki, Raczkowo, Jabłkowo, Łagiewniki Kościelne, Sławno, Kiszkowo, Rejowiec); ostatni 15 czerwca 2024 roku (Węglewo, Wierzenica, Kicin, Uzarzewo). We wszystkich parafiach spotykaliśmy się z serdecznym przyjęciem ze strony pracujących w nich księży; w tym i księży proboszczów, którzy zapoznawali nas z historią swoich świątyń. Każda z tych historii była inna i każda z nich bardzo ciekawa. Usłyszeliśmy o faktach, których trudno by poszukiwać w wielu źródłach pisanych…

Kończyliśmy rajd już na "swoim terenie"; m.in. w Wierzenicy, gdzie ks. proboszcz Przemysław Kompf po raz kolejny udowodnił, że "wielkim przyjacielem turystów jest!". Zakończenie rajdu miało miejsce w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie, gdzie gościł nas nowy kierownik tej placówki pan Zbigniew Kowalski. Podsumowujący imprezę koledzy Zenon Klorek i Henryk Skubiszak wręczyli wszystkim drużynom uczestniczącym w rajdzie upominki rzeczowe. Poinformowali też, że uczestnicy wszystkich etapów rajdu przejechali w sumie 316 kilometrów! Impreza zakończyła się pełnym sukcesem ale nic dziwnego, po prostu była perfekcyjnie przygotowana! Do kilku powyższych podziękowań trzeba doliczyć jeszcze jedno, dla księdza Marka Frąszczaka, proboszcza parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu Nowej Wsi za nieodpłatne użyczenie terenu na zbiórki drużyn samochodowych uczestniczących w rajdzie. Zachęceni powodzeniem imprezy Korbowodowcy myślą już o nowych imprezach. Jeśli mógłbym coś podpowiedzieć, to kontynuację zwiedzania kościołów i innych obiektów drewnianych. Mało kto wie, że to właśnie w Wielkopolsce jest najwięcej kościołów drewnianych w Polsce; wcale nie na Podhalu, jak wielu sądzi! Tych, którzy nie byli na rajdzie (niech żałują!) zachęcam do indywidualnego zwiedzania ww. kościołów, naprawdę warto!

Piotr Osiewicz
Prezes Oddziału PTTK "Meblarz"
w Swarzędzu

PS. Genialnym przewodnikiem wyprawy może być książka prof. Jacka Kowalskiego "Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka", wydana w roku 2011 przez Fundację św. Benedykta w Dębogórze. Tylko gdzie ją dorwać; to prawdziwy biały kruk! Ci, którzy ją mają, nie pożyczają nikomu z obawy o ostateczną zmianę właściciela. Autor tej notatki ją ma, zaryzykował i wypożyczył kolegom Zenonowi K. i Henrykowi S. I co?! Zwrócili; więc może warto czasem coś pożyczyć? Zwłaszcza prawdziwym turystom.

Zobacz zdjęcia z imprezy...